Jak przygotować się do targów?

Im lepsze przygotowanie, tym sprawniejsze działanie.
O czym warto pamiętać przygotowując swój udział w targach w roli wystawcy?

Zacznij od określenia celów, które chcesz osiągnąć na targach.

Wypisz wszystkie cele, a następnie każdemu z nich przypisz priorytet (najważniejszemu daj 1 itd.). Zgodnie z regułą Pareto (20% działań daje 80% efektów) skup się na kliku najważniejszych celach. Według badań stowarzyszenia AUMA, na czele oczekiwań wystawców w stosunku do targów jest pozyskanie nowych klientów i utrwalanie relacji z dotychczasowymi klientami (obydwa po 83% wskazań) oraz zwiększenie znajomości firmy (81%). Jakie są Twoje priorytety? Ustalaj je przed każdą edycją targów, bo rola targów zmienia się w czasie. Przykładowo w ciągu 10 lat najbardziej wzrosły (z 10 do 19%)oczekiwania związane z pozyskaniem na targach pracowników.

Wybierz targi, które będą najlepsze dla Ciebie

Im większa część odwiedzających daną imprezę pasuje do profilu Twojego klienta, tym większa szansa, że odniesiesz na niej sukces. Dowiedz się, jaki jest główny profil wystawcy i odwiedzającego. Śledź opinie o targach, postaraj się je odwiedzić zanim się na nich wystawisz.

Zadbaj o odwiedzających

To, że Twoi potencjalni klienci będą na targach nie oznacza jeszcze, że odwiedzą Twoje stoisko, bo czas którym dysponują nie wystarczy, by odwiedzić wszystkich wystawców. Najlepsi kupcy poświęcają 80-90% czasu na wcześniej umówione spotkania, dlatego zamiast liczyć na przypadek, zaproś ich wcześniej na swoje stoisko. Zadbaj o dobrą lokalizację i ułatw klientom znalezienie Cię (np. stosując działania reklamowe na terenie targów). Niech wygląd Twojego stoiska wyróżnia je od innych i zachęca klientów do jego odwiedzin. Spraw, by wizyta u Ciebie była dla klienta przyjemnością (traktuj go jak najlepszego gościa w swoim domu). Zapewnij kompetentną i sympatyczną obsługę, zadbaj o poczęstunek, muzykę, a nawet zapach, organizuj konkursy, stwarzaj okazje do „selfie”, bądź aktywny w mediach społecznościowych. Wybierając produkty, zadbaj o nowości (według badań, poznanie nowych produktów jest głównym powodem odwiedzania targów).

Wykorzystaj targi w celach public relations

Zaproś na stoisko media, zainteresuj je tym, co prezentujesz na targach, przygotuj dla nich materiały prasowe, udzielaj wywiadów, dostarczaj informacji i zdjęć po targach. Public relations to jeden z najtańszych, a jednocześnie najskuteczniejszych sposobów kreowania pozytywnego wizerunku Twojej marki.

Po targach – dobrze odrób swoją pracę domową

Skontaktuj się z tymi, którzy Cię odwiedzili szybciej niż zrobi to Twoja konkurencja. Podziękuj za wizytę i dotrzymaj obietnic (np. kontaktu w określonym czasie, czy wysłania obiecanych informacji). Dokonaj analizy realizacji postawionych celów, by lepiej przygotować się do kolejnych targów.

Jerzy Osika
Ekspert ds. marketingu wystawienniczego
Szkoleniowiec, wykładowca i doradca

www.jerzyosika.com

DO GÓRY