Rynek główny 

Krakowski Rynek Główny to wpisany na listę UNESCO największy europejski plac średniowieczny o kształcie kwadratu o boku 200m. Dochodzi do niego aż 11 ulic, a na jego środku królują Sukiennice, które od początku swojego istnienia są miejscem handlu. Na Rynku Głównym znajduje się również Ratusz, wielka głowa (rzeźba), pomnik Adama Mickiewicza, Kościół Mariacki oraz Kościół św. Wojciecha. Na Rynku Głównym można skorzystać z przejażdżki dorożką w pięknej scenerii. 
 
fot. Bogusław Świerzowski/kraków.pl
 

Kazimierz

Kazimierz znajduje się w miejscu dawnej dzielnicy żydowskiej. Jest to popularna, artystyczna część Krakowa. Dziś mieści się tam wiele niecodziennych sklepów, antykwariatów, wyjątkowych galerii, barów czy butików vintage, tworzących w połączeniu z brukowanymi uliczkami niezwykłą atmosferę. Na ulicy Szerokiej znajdują się liczne synagogi, w tym Stara Synagoga z XVI wieku, a na pobliskim Cmentarzu Remuh mur zbudowany z płyt nagrobków zniszczonych podczas II wojny światowej. Miejscem wartym odwiedzenia jest Żydowskie Muzeum Galicja, które na celu ma przekazanie jak najszerszej wiedzy o kulturze żydowskiej. 
 
fot. Bogusław Świerzowski/kraków.pl

Bazylika Mariacka

Jeden z najbardziej znanych zabytków nie tylko Krakowa, ale i Polski. Położony jest przy Rynku Głównym na Placu Mariackim. Zaraz po Katedrze wawelskiej jest najważniejszym kościołem Krakowa. Charakterystycznym elementem Bazyliki są dwie wieże – wyższa z nich ma 82 metry wysokości i co godzinę jest z niej grany Hejnał Mariacki. Niższa wieża o wysokości 69 metrów posiada dzwony kościelne. Najważniejszym zabytkiem jest ołtarz główny Bazyliki – jest on bowiem dziełem Wita Stwosza. Ołtarz ten jest jednym z najwybitniejszych dzieł późnogotyckiej sztuki rzeźbiarskiej w Europie. Wejście do Bazyliki możliwe jest po kupieniu biletu: normalny 6zł, ulgowy dla dorosłych 4zł, ulgowy dla dzieci 3zł.
 
fot. Bogusław Świerzowski/kraków.pl
 

Zamek Królewski na Wawelu

Zamek Królewski na Wawelu to jedno z miejsc o największym znaczeniu historycznym oraz kulturalnym w Polsce. Usytuowany jest na wapiennym wzgórzu Wawel, jego powierzchnia wynosi 7 040 m2 i mieści 71 sal wystawowych. Zamek był wielokrotnie odnawiany i rozbudowywany na przestrzeni wieków. Liczne grabieże, przemarsze wojsk oraz pożary, połączone z jego dewastowaniem spowodowały, iż zamek był wiele razy odbudowywany w nowych stylach architektonicznych, co znacznie zmieniło jego wygląd i wystrój wnętrz. Obecnie znajduje się tam jedno z najczęściej zwiedzanych Muzeów Krakowa, ceny biletów uzależnione są od sezonu oraz zakresu zwiedzanych ekspozycji.
 
fot. Bogusław Świerzowski/kraków.pl
 

Podziemia Rynku Głównego w Krakowie – Oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa

W Podziemiach Rynku można zobaczyć ekspozycję czasową oraz stałą. Stały szlak turystyczny, Śladem europejskiej tożsamości Krakowa, to historyczne widowisko multimedialne i swoista podróż w czasie, podczas której można zobaczyć jak wyglądało życie na średniowiecznym rynku i poczuć jego niezwykłą atmosferę. Doznaniom wizualnym wtórują dźwięki gwaru panującego na rynku targu lub pożaru zabudowań. Podziemna ekspozycja, poza bogatą historią Krakowa, prezentuje również zależności pomiędzy miastem a najważniejszymi w średniowiecznej Europie ośrodkami handlu i kultury. Ceny biletów: 21zł bilet normalny, 18zł bilet ulgowy. 

 

Katedra Wawelska

Najczcigodniejsza świątynia w Polsce, której ranga wynika z tego, jaką rolę pełniła na przestrzeni wieków. Jej imponujące wnętrze świadczy swą symboliką o ciągłości pamięci historycznej pokoleń. W Katedrze Wawelskiej spoczywają polscy królowie, bohaterowie narodowi, wybitny poeci i patron Polski św. Stanisław. Katedra przez wieki była królewskim kościołem koronacyjnym. Otoczona jest przez 19 kaplic, z których najbardziej znana to Kaplica Zygmuntowska kryta złotą kopułą. Wejście do katedry jest bezpłatne, a ceny biletów do krypt królewskich, Wieży Zygmuntowskiej oraz Muzeum Katedralnego to: 14zł bilet normalny, 8zł bilet ulgowy. 
 
fot. Bogusław Świerzowski/kraków.pl

 

Muzeum Lotnictwa Polskiego

Muzeum Lotnictwa Polskiego usytuowane jest na terenach dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny, które jest jednym z najstarszych lotnisk wojskowych na świecie. Lotnisko to powstało w 1912 roku w związku z rozwojem lotnictwa Austro-Węgier. Prezentowane są tam śmigłowce, szybowce, samoloty, silniki lotnicze jak i unikatowe zabytki światowego lotnictwa. Budynek główny przypomina z lotu ptaka wirujące śmigło samolotu. W Muzeum Lotnictwa Polskiego znajduje się m.in. jeden z dwóch zachowanych na świecie egzemplarzy polskiego RWD‑13 z lat 30-tych XX wieku oraz jeden z pierwszych samolotów francuskich z 1909 roku, a w sali edukacyjnej fotele lotnicze, symulator lotu i przekrój samolotu. Ceny biletów: bilet normalny 15zł, bilet ulgowy 7zł. 
 

Sukiennice

Sukiennice są wizytówką Krakowa – to jedno z najważniejszych miejsc turystycznych miasta. Jest to handlowy budynek, w którym znajdowały się kramy, najczęściej z suknem. Sukiennice najczęściej wznoszone były na środku rynku w miastach europejskich znajdujących się na szlakach handlowych. Pierwotnie sukiennice były dwoma rzędami kamiennych kramów tworzącymi uliczkę na środku rynku. Na skrajnych końcach na noc opuszczane były kraty, aby zabezpieczyć kramy przed złodziejami. Do dziś z Sukiennic nie zniknął handel – na hali wciąż znajduje się mnóstwo kramów, w których dziś zamiast sukna sprzedawane są wszelkiego rodzaju pamiątki. 
 
fot. Bogusław Świerzowski/kraków.pl
 

Wieliczka

Kopalnia Soli “Wieliczka” to jedna z najciekawszych atrakcji w Polsce, uznana wg plebiscytu “Rzeczpospolitej” za jeden z siedmiu cudów Polski. Kopalnia jest wpisana przez UNESCO na Listę Światowego Dziedzictwa, oddalona jest od Krakowa o 15km. Do wyboru są dwie trasy – trasa górnicza, gdzie uczestnicy próbują swoich sił w zawodzie górnika pod okiem doświadczonego sztygara lub trasa turystyczna, czyli magiczny spacer labiryntem solnych korytarzy, który pozwala odkryć tradycję i historię wielickiej Kopalni. Na tej trasie znajdują się wykute w soli piękne komory, podziemne jeziora, rzeźby solne oraz konstrukcje ciesielskie. Ceny zależą od sezonu  i wybranej trasy, zaczynają się od 66zł. 
 

Barbakan

Barbakan zwany także potocznie  Rondlem to jeden z najcenniejszych zabytków Krakowa. Wzniesiony został w XV w. w stylu gotyckim, otaczała go głęboką fosa z systemem mostów i śluz. Barbakan ma kształt koła, tworzą go 3 kondygnacje, na wieńczącej go galerii znajduje się 7 wieżyczek a grubość murów wynosi ponad 3 metry. Barbakan skutecznie pełnił swoją rolę przez kilka stuleci – nigdy nie został skutecznie zdobyty. Zwiedzanie Barbakanu i Murów Obronnych możliwe jest po zakupieniu wspólnego biletu wstępu. Ceny biletów uzależnione są od sezonu.
 

KRAKÓW – film promocyjny miasta

 

     
DO GÓRY